Opublikowano Dodaj komentarz

Art Collab „Pląsy Polskie” – Totem Studio Warsaw x Asia Pietrzyk

„Pląsy Polskie” to edycja kolekcjonerskich Totemów, która jest wynikiem współpracy dwóch artystek – Asi Pietrzyk i Koki Skowrońskiej, czyli założycielki Totem Studio Warsaw. Projekt inspirowany „Tańcami Polskimi” Zofii Stryjeńskiej sentymentalnie wraca do lat dwudziestych poprzedniego wieku i w niesztampowy sposób przedstawia minimalistyczne interpretacje wybranych tańców polskich. 

Tym razem tańce oberek, mazur, krakowiak oraz kujawiak znajdują odzwierciedlenie nie w formie ilustracji – jak u Stryjeńskiej – ale w geometrii, kolorystyce i pasiastych wzorach, które są motywem przewodnim rzeźb z kolekcji „Pląsy Polskie”. 

W wyniku tej współpracy powstała seria artystycznych Totemów, która liczy dwadzieścia ręcznie malowanych i numerowanych obiektów. Każdy z nich opowiada inny, dynamiczny, wibrujący wręcz taniec, uchwycony w statycznej bryle. 

„Niespełna 100 lat temu Zofia Stryjeńska, znakomita Polska artystka, opublikowała cykl ilustracji “Tańce Polskie” a nasze dzisiejsze “Pląsy…” to wizualna interpretacja polskich tańców ludowych. W tych totemach nic nie dzieje się przypadkiem. Poprzeczne pasy symbolizują ludowe pasiaki, drewniany koral na szczycie każdego z Totemów, to nawiązanie do sznura korali. Nie mogło też zabraknąć kwiatu, który można dostrzec przyglądając się totemom lekko z góry.” – mówi Asia Pietrzyk, pomysłodawczyni projektu.

Koka Skowrońska dodaje:

„Niełatwo było nauczyć Totemy „pląsać”. Początkowo drewniane, sztywne bryły. Później z każdym kolejnym ruchem pędzla nabierały nie tylko pasów i kolorów, ale też zwyczajnie życia. Statyczna, surowa rzeźba przeszła więc przemianę w kolorowy, dynamiczny i plastycznie wirujący obiekt. W dodatku wesoły i budzący uśmiech.”

Cztery Totemy z kolekcji „Pląsy Polskie” tuż po wernisażu w warszawskim o9.concept, wyruszy do Madrytu, gdzie będzie można kupić je w La Fiambrera Art Gallery. Pozostałe 12 obiektów będzie dostępne w online’owym butiku Totem Studio Warsaw.

Asia Pietrzyk i Koka Skowrońska, photo Wunderkamera Studio
Kolekcja „Pląsy Polskie” by Totem Studio Warsaw x Asia Pietrzyk
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *